Lokalt førsteopdræt

Støt vore annoncører - de støtter os

Næste aktivitet



Julemøde / Juleafslutning

Fredag d. 6 december

på Norgesgade 17.


Se mere i næste blad.




Oversigt over lokale førsteopdræt:




Papegøjer & Parakitter

 

 

1987  Adelaide - udstillet ikke anmeldt

Platycerus adelaidae


1997  Alexander Afrikansk - Poul Mikkelsen

Psittacula krameri


1982  Alexander Indisk - Henning Sørensen

Psittacula kromeri borealis


2002  Amazone Brille - Jørgen Faxholm

Amazona albifrons


1993  Amazone Gulhovedet - Bent Nielsen

Amazona ochrocephala oratrix


2003  Amazonepapegøje Gulskuldret Blåpandet - Ejgil Gyldenkærne

Amazona aestiva xanthopteryx


2003  Ara Dværg - Jørgen Faxholm

Ara severa


1986  Aratinga Blåkindet - Rasmus Nielsen

Aratinga acuticaudata


1988  Aratinga Rødhovedet - Carsten Lauritsen

Aratinga erythrogenys


1986  Aymaraparakit - Henning Sørensen

Psilopsiagon aymmara


1987  Barnardi Barnardi - Henning Sørensen

Barnardius zonarius barnardi


1983  Barraband - Henning Sørensen

Polytelis swainsonii


1982  Blommehovedet - Tage Olesen

Psittacula cyanocephala


1998  Blue Bonnet rødgumpet - Laurids Olesen

Northiella haematogaster haematorrhous


1991  Browns - Poul Erik Andersen

Platycercus venustus


2002  Citronparakit - Preben Salomonsen

Psilopsiagon aurifrons


1996  Cloncurry - Laurids Olesen

Barnardius zonarius macgillivrayi


2003  Congo Papegøje Rødkronet - Jørgen Faxholm

Poicephalus gulielmi


1994  Conüre Blodvinget - Ove Jensen

Pyrrhura melanura sovancei


1990  Conüre Blåkindet - Åge Pedersen

Pyrrhura lepida


1991  Conüre Grønkindet - udstillet ikke anmeldt

Pyrrhura molinae


1995  Conüre Gråbrystet Hvidøret - Ove Jensen

Pyrrhura leucotis griseipectus


2011  Conüre gulsidet - Henning B. Larsen

Pyrrhura molinae hypoxantha


1990  Conüre Klippe - Ove Jensen

Pyrrhura rupicola  rupicola


1990  Conüre Malet - Ove Jensen

Pyrrhura picta


2014  Conüre Sandia Klippe - Orla Krogsgaard

        Pyrrhura Rupicola Sandiae


2008  Conüre Rødbrystet - Henning B. Larsen

Pyrrhura  perlata


1982  Conüre Rødbuget - Henning Sørensen

Pyrrhura frontalis


2013  Conure Rødisset - Henning B. Larsen

Pyrrhura  rhodocephala


1982  Gedeparakit - Tage Olesen

Cyanoramphus novaezlandiae


1998  Grå Jaco - Anton Haaning

Psittacus erithacus


2003  Grå Jaco Brunhalet - Jørgen Faxholm

Psittacus erithacus timneh


1990  Halvmåneparakit - Henning Sørensen

Aratinga aurea


1999  Hooded - Jens Laursen

Psephotus dissimilis


1987  Janday - Henning Sørensen

Aratinga jendaya


2006  Kakadue Rosa - Laurids Olesen

Eolophus roseicapillus


1984  Katharinaparakit - Svend E Hansen

Bolborhynchus lineola


1993  Kilehaleparakit Brunstrubet - Ove Jensen

Aratinga pertinax venezuelae


1990  Kilehaleparakit Gulisset - Ove Jensen

Aratinga auricapilla auricapilla


2002  Kilehaleparakit Pavua - Henning B. Larsen

Aratinga leucophthalmus


1996  Kinaparakit - Niels Jørgen Andersen

Psittacula derbiana


1999  Kongeparakit - Preben Salomonsen

Alisterus scapularis


1992  Mangefarvet - Leif Madsen

Psephotus varius


1986  Munkeparakit - Henning Sørensen

Myiopsitta monachus


1990  Nandayparakit - Henning Sørensen

Nandayus nenday


1982  Nymfeparakit - Aksel Bailum

Nymphicus hollandicus


1982  Nymfeparakit - Henning Sørensen

Nymphicus hollandicus


1982  Nymfeparakit - Niels Sørensen

Nymphicus hollandicus


1999  Papegøje Blåhovedet Langvinge - Preben Salomonsen

Pionus menstruus


1991  Papegøje Brunhovedet Brun - Henning B Larsen

Poicephalus cryptoxanthus


1991  Papegøje Meyers - Jørgen Faxholm

Poicephalus meyeri


1989  Papegøje Rødbuget Brun - Kim Pedersen

Poicephalus rufiventris


1987  Papegøje Senegal - Kim Pedersen

Poicephalus senegallus


2002  Papegøje Sortkappet Hvidbuget Korthale - Preben Salomonsen

Pionites melanocephala


1997  Patagonisk parakit - Henning B. Larsen

Cyanoliseus patagonus patagonus


1983  Pennant - Ejlif Jacobsen

Platycercus elegans


1983  Pennant - Niels Jørgen Andersen

Platycercus elegans


1993  Pionus Maximilian - Verner Jespersen

Pionus maximiliane


2004  Pionus Broncevinget - Preben Salomonsen

Pionus chalcopterus


2000  Pionus Hvidpandet - Jørgen Faxholm

Pionus senilis


1995  Port Lincoln - Hans Peder Mejer

Barnardius zonarius zonarius


1984  Prinsesseparakit - Henning Sørensen

Polytelis alexandrae


1986  Rock Peplar - Henning Sørensen

Polytelis anthopeplus


1982  Rosella - E Frandsen

Platycercus eximius


1982  Rosella - Niels Jørgen Andersen

Platycercus eximius


1982  Rosella - Svend E. Hansen

Platycercus eximius


1982  Rosella Blå - Henning Sørensen

Platycercus adscitus


2000  Rosella Grøn - Verner Nielsen

Platycercus caledonicus


1986  Rosella Gul - Henning Sørensen

Platycercus elegans flaveolus


1992  Rødkappet parakit - Jørgen Faxholm

Purpureicephalus spurius


2017  Rødrygget Dværgara - Henry Lindstrøm

Primolius Maracana


1991  Rødvinget parakit - Poul Erik Andersen

Aprosmictus erythropterus


1982  Sangparakit - Henning Sørensen

Psephotus haematonotus


1993  Skægparakit - Åge Pedersen

Psittacula alexandri


1988  Smaragdparakit - Ejlif Jacobsen

Enicognothus ferrugineus


1982  Springparakit - Alex Jensen

Cyanoramphus auriceps


1982  Stanleyparakit - Henning Sørensen

Platycercus icterotis


1988  Svaleparakit - Henning Sørensen

Lathamus discolor


1996  Twenty Eight - Poul Erik Andersen

Barnardius zonarius semitorquatus


1995  Ædelparakit Rosenhoved - Verner Jespersen

Psittacula roseata


2000  Ædelparakit Skifferhovedet - Verner Jespersen

Psittacula himalayana


 

 

 Tropefugle

 

 

2008  Amadine Blågrøn Papegøje - Ulrik Laursen

Erythrura tricolor


1989  Amadine Blåhovedet Papegøje - Børge Schou

Erythura trichroa


1984  Amadine Goulds - Niels Jørgen Andersen

Erythura gouldiae


1987  Amadine Malabar - Børge Schou

Lonchura malabarica


1986  Amadine Perlehals - Niels Jørgen Andersen

Lonchura griseicapilla


1993  Amadine Rødhovedet - Vagn Lübker

Amadina erythocephala


1989  Amadine Rødhovedet Papegøje - Jørn Nybo Nielsen

Erythura psittacea


1999  Amarant Mørkerød - Niels Louring

Lagnosticta rubricata


1986  Amarant Senegal - Børge Schou

Lagnosticta senegala


1986  Amarant Østafrikansk - Børge Schou

Lagnosticta larvata


2002  Astrild Alfe - Svend Åge Nielsen

Estrilda erythronotos


1992  Astrild Aurora - Leif Madsen

Pytilia phoenicoptera


1987  Astrild Ceres - Niels Jørgen Andersen

Neochmia modesta


1991  Astrild Dybowski Dråbe - Ove Jensen

Euschistospiza dybowskii


2006  Astrild Grønrygget - Svend Åge Nielsen

Estrilda quartinia


1989  Astrild Grå - Preben Vesterager

Estrilda troglodytes


1987  Astrild Guldbrystet - Børge Schou

Amandava subflava


1987  Astrild Helena - Svend Åge Jensen

Estrilda astrild


1998  Astrild Nonne - Niels Louring

Estrilda nonaula


1991  Astrild Olivengrøn - Leif Madsen

Amandava formosa


1990  Astrild Orangekindet - Svend Åge Nielsen

Estrilda melpoda


1986  Astrild Ring - Niels Jørgen Andersen

Taeniopygia bichenovii


1999  Astrild Rød Dråbe - Henry Tolstrup

Hypargos niveoguttatus


1995  Astrild Rødhalet - Anton Haaning

Estrilda caerulescens


1998  Astrild Rødmasket - Ib Jacobsen

Pytilia hypogrammica


1990  Astrild Siv - Villy Tversted

Neochimia ruficauda


1988  Astrild Torn - Børge Schou

Neochimia temporalis


1994  Dompap - Verner Jespersen

pyrrhula pyrrhula


2001  Dompap Gråhovedet - Arnold Simonsen

Pyrrhalla erythaca


2011  Finke Borneobronze - Ulrik Laursen

Lonchura fuscans


1987  Finke Blåhovedet Sommerfugle - Erland Jacobsen

Uraeginthus cyanocephala


1982  Finke Bånd - Henning Sørensen

Amadina fasciata


1990  Finke Diamant - udstillet ikke anmeldt

Stagonopleura guttata


1997  Finke Glansskade - Ib Jacobsen

Lonchura bicolor bicolor


1994  Finke Gråbrystet Bjerg - Svend Åge Nielsen

Phrygilus plebejus


2002  Finke Himalaya Grøn - Verner Jespersen

Carduelis spinoides


1993  Finke Jacarini - Svend Åge Nielsen

Volatinia jacarina


1988  Finke Korthalet Bælte - Svend Åge Nielsen

Poephila cincta cincta


1999  Finke Langhalet Bælte - Verner Jespersen

Uragns sibiricus


1989  Finke Lille Cuba - Preben Vesterager

Tiaris canora


1982  Finke Lille Skade - Henning Sørensen

Lonchura cucullata


1995  Finke Maskebælte - Jørgen Kristiansen

Poephila personata


1997  Finke Mexicansk Hus - Arnold Simonsen

Carpodacus mexicanus


1998  Finke Moluk Bronze - Ib Jacobsen

Lonchura molucea


1999  Finke Orientalsk Grøn - Verner Jespersen

Carduelis sinica


1989  Finke Rød Kron - Preben Vesterager

Coryphospingus cucullatus

 

1990  Finke Rødkindet Sommerfugle - Jan & Kirsten Møller

Uraeginthus bengalus


1997  Finke Sortbrystet Siv - Ib Jacobsen

Lonchura teerinki


1992  Finke Sorthovedet Grøn - Verner Jespersen

Carduelis ambiqua


1985  Finke Spidshalet (Hecks) Bælte - Niels Jørgen Andersen

Poephila acuticauda hecki


1985  Finke Spidshalet Bronze - Vagn Lübker

Lonchura striata


1986  Finke Spidshalet Bælte - Niels Jørgen Andersen

Poephila acuticauda


2001  Finke Stor Safran - Jørgen Kristiansen

Sicalis flaveola


1987  Finke Stor Skade - Børge Schou

Lonchura fringilloides


1985  Finke Tiger - Ewald Thygesen

Amandava amandava


1989  Finke Top - Preben Vesterager

Lophospingus pusillus


2000  Grønirisk - Carsten Lauritsen

Carduelis chloris


2000  Kærnebider Sorthalet - Brian Siggaard

Eophona personata


1997  Nonne Brunhovedet - Ib Jacobsen

Lonchura malacca brunneiceps


1987  Nonne Hvidhovedet - Børge Schou

Lonchura maja


1987  Nonne Sorthovedet - Børge Schou

Lonchura malacca


2004  Sisken Citronbrystet - Verner Jespersen

Serinus citrinipectus


1995  Sisken Finnæbbet - Verner Jespersen

Serinus citrinelloides


1995  Sisken Grøn - Verner Jespersen

Carduelis spinus


1999  Sisken Gulkronet - Verner Jespersen

Serinus canicollis flavivertex


1986  Sisken Hartlaub - Niels Jørgen Andersen

Serinus mozambicus caniceps


1989  Sisken Hvidbuget - Villy Tversted

Serinus dorsostriatus


1999  Sisken lille Grå (brun gråsisken) - Verner Jespersen

Carduelis flammea cabaret


1990  Sisken Magellan - Jørgen Kristensen

Carduelis magellanicus


1996  Sisken Stribet - Verner Jespersen

Serinus striolatus


1998  Spurv Brunrygget Gul - Poul Erik Andersen

Passer luteus


2001  Spurv Jern - Arnold Simonsen

Prunella modularis


1998  Spurv Kap - Arnold Simonsen

Passer melanurus


1985  Sølvnæb - Anette K. Jensen

Lonchura malabarica


2001  Værling Morgen - Poul Erik Andersen

Zonotrichia capensis


2001  Værling Pragt - Poul Erik Andersen

Emberiza elegans


2016  Ædelsanger - Christian Madsen

Crithagra Leucopygia


2018   Malet Astrild - Jan Tolstrup

Emblema picta


 

 

 

 

Græsparakitter

 

 

1986  Blåvinget - Henning Sørensen

Neophema chrysostoma


1986  Bourkes - Rasmus Nielsen

               Neophema bourkei


1982  Elegant - Henning Sørensen

Neophema elegans


1982  Rødbrystet - Ingelise Jensen

Neophema splendida


1982  Türkis (Rødskuldret) - Henning Jensen

Neophema pulchella


1982  Türkis (Rødskuldret) - Leif Larsen

Neophema pulchella

 

 

 

Duer & Vagtler

 

2015  Blå Skælvagtel - Hanne Andersen

Callipepla Squamata


1984  Due Diamant - Ole Kronborg

Geopelia cuneata


1984  Due Diamant - Tage Olesen

Geopelia cuneata


1991  Due Dværgskogge - Jørgen Faxholm

Streptopelia tranquebarica


1982  Due Kap - Henning Sørensen

Oena capensis


1983  Dværgdue - Christian Madsen

Columbigallina minuta


1990  Rødbenet Dværgriks - Villy Tversted

Laterallus leucopyrrhus


1991  Rødhøns - Henning B Larsen

Alectoris rufa


1992  Tinamu - Ejgil Gyldenkærne

Cryptorellus parvirostris


1985  Vagtel Bob White - Søren Nielsen

Colinus virginianus


2008  Vagtel Californisk Top - Ejgil Gyldenkærne

Callipepla californica

 

2002  Vagtel Gambels Top - Arnold Simonsen

Callipepla gambelii


1989  Vagtel Harlekin - Preben Vesterager

Coturnix delegongruei


2010  Vagtel Hjelm - Ejgil Gyldenkærne

Rollulus rouloul


1982  Vagtel Kinesisk Dværg - Svend Åge Jensen

Coturnix chinensis


2018  Tamburindue - Villi Andersen

Turtur tympanistria


 

 

 

Dværg- & Spurvepapegøjer

 

 

1985  Dværgpapegøje Gråhovedet - Finn Andersen

Agapornis cana


1985  Dværgpapegøje Gråhovedet - Svend E Hansen

Agapornis cana


1999  Dværgpapegøje Jordbærhovedet - Preben Salomonsen

Agapornis lilianae


1982  Dværgpapegøje Rosenhovedet - Niels Sørensen

Agapornis roseicollis


1982  Dværgpapegøje Rosenhovedet - Svend Åge Jensen

Agapornis roseicollis


1983  Dværgpapegøje Rødhovedet - Niels Sørensen

Agapornis fischeri


1988  Dværgpapegøje Sodbrunhovedet - Ejlif Jacobsen

Agapornis nigrigenis


1983  Dværgpapegøje Sorthovedet - Svend E Hansen

Agapornis personata


1994  Dværgpapegøje Taranta - Svend E Hansen

Agapornis taranta


2016  Spurvepapegøje Blårygget - Hanne Andersen

Forpus Xanthoperugus


1987  Spurvepapegøje Brille - Ejlif Jacobsen

Forpus conpicillatus


1988  Spurvepapegøje Grønrygget - Ejlif Jacobsen

Forpus passerinus


2001  Spurvepapegøje Gulmasket - Niels Louring

Forpus xanthops


1982  Spurvepapegøje Lessons - Henning Sørensen

Forpus coelestis

 

 

 


Frugt- & Insektædere

 

2002  Bülbül Brunøret - Hans Peder Mejer

Hemixos flavala


1984  Bülbül Gulgumpet - Tage Olesen

Pycnonotus barbatus


1997  Bülbül Hvidøret - Anton Haaning

Pycnonotus leucogenys leucotis


1988  Bülbül Kala - Jørn Nybo Nielsen

Pycnonotus cafer


2001  Bülbül Orangetøjlet - Carsten Lauritsen

Pycnonotus bimaculatus


1995  Bülbül papegøjenæbs - Anton Haaning

Spizixos semitorques


1996  Bülbül Rødøret - Henrik Mogensen

Pycnonotus jacosus


1993  Musefugl Stribet - Anton Haaning

Colius striatus jebelensis


2003  Solfugl - Hans Peder Meyer

Leiothrix lutea


1998  Solfugl Blåvinget - Niels Louring

Minla cyanouroptera


2000  Solfugl Rødhalet - Niels Louring

Minla ignotincta


1998  Solfugl Rødstrubet Sølvøret - Niels Louring

Leiothrix argentaures


1988  Tangara Sort - Villy Tversted

Tachyphonus rufus


1992  Timalie Diadem - Villy Tversted

Yuhina diademata


2000  Turako Hartlaub - Hans Peter Mejer

Tauraco hartlaubi

 

 

 

 

Lori & Flagermuspapegøjer

 

1998  Flagermuspapegøje Blåisset - Villy Tversted

Loriculus galgulus


1998  Flagermuspapegøje Blåstrubet - Villy Tversted

Loriculus vernalis


1998  Flagermuspapegøje Celebes - Niels Louring

Loriculus stigmatus stigmatus


1999  Flagermuspapegøje Mindanao - Niels Louring

Loriculus philippensis apicalis


1991  Lori Bjerg - Henning B. Larsen

Trichoglossus haematodus moluccanus


2001  Lori Dusky - Eigil Gyldenkærne

Psendeos fuscata


1999  Lori Edwards (blåkindet) - Ejgil Gyldenkærne

Trichoglossus haematodus capistratus


2004  Lori Grønhalet - Ejgil Gyldenkærne

Lorius chlorocercus


1986  Lori Grønnakket - Ejlif Jacobsen

Trichoglossus haematodus


2000  Lori Gulhovedet - Ruth Haaning

Trichoglossus euteles


1992  Lori Gulrygget - Ejgil Gyldenkærne

Lorius garrula


1998  Lori Kapuzin - Ejgil Gyldenkærne

Eos squamata


1999  Lori Massena - Jørgen Faxholm

Trichoglossus haematodus massena


2006  Lori Moskus - Henning B. Larsen

Glossopsitta concinna


1992  Lori Pragt - Ejgil Gyldenkærne

Trichoglossus ornatus


1985  Lori Rød - Ejlif Jacobsen

Eos rubra


2002  Lori Rødbrystet - Ejgil Gyldenkærne

Lorius lory erythothorax


2015  Lori Stribet (Goldies) - Ejgil Gyldenkærne

Psitteuteles Goldiei