Præmieliste 2014

Støt vore annoncører - de støtter os

Næste aktivitet



Julemøde / Juleafslutning

Fredag d. 6 december

på Norgesgade 17.


Se mere i næste blad.



Præmieliste, Udstillingen 2014



Kanarier  Opdræt

Vandrepokal + Ærespræmie  Kt.nr.  37   Yorkshire, Preben Salomonsen

Ærespræmie      Kt.nr.    9   Fife Fancy, Kalle Laursen

Ærespræmie      Kt.nr.  19   Lizard, Christian Madsen

Ærespræmie      Kt.nr.  36   Gloster Corona, Søren Eybye

1. præmie         Kt.nr.    5   Fife Fancy, Kalle Laursen

1. præmie         Kt.nr.    6   Fife Fancy, Kalle Laursen

1. præmie         Kt.nr.  23   Gloster Consort, Anne Eybye



Zebra - Mågefinker Opdræt

Vandrepokal + Ærespræmie  Kt.nr.   48   Hvidbrystet Grå, Susanne Nielsen

Ærespræmie     Kt.nr.   54   Sort brun, Svend Åge Nielsen

1. præmie        Kt.nr.   47   Hvidbrystet Grå, Susanne Nielsen

Zebra - Mågefinker Kondition

Ærespræmie     Kt.nr.   49   Hvidbrystet Brun, Svend Åge Nielsen



Undulater   Opdræt

Vandrepokal + Ærespræmie  Kt.nr.  58   Grøn, Christian Eybye

Ærespræmie     Kt.nr   60   Grøn, Christian Eybye

Ærespræmie     Kt,nr.  69   Blå, Christian Eybye

1. præmie         Kt.nr.  74   Spangle Grågrøn, Christian Moesgaard

Undulater  Kondition

Ærespræmie     Kt.nr.  79   Grå, Stig Svensson



Parakitter/Papegøjer   Øvrige  Kondition

Ærespræmie     Kt.nr.   83   3,3 Patagonsk Parakit, Henry Lindstrøm

1. præmie         Kt.nr.   85   1,1 Blåhovedet Pionus, Henning Jakobsen


Parakitter/Papegøjer   Øvrige  Opdræt

Vandrepokal + Ærespræmie  Ktnr.   87   

1,1 Sandia Klippeconure  m/4 unger, Orla Krogsgård


Ærespræmie     Kt.nr.  89   

1,1 Alexanderparakit Blå m/3 unger, Hanne Andersen


1. Præmie         Kt.nr.  91   1,1 Katharinaparakit m/5 unger, Villi Andersen



Dværg- og Spurvepapegøjer  Opdræt

Vandrepokal + Ærespræmie Kt.nr.  94   

1,1 Taranta  Mørkgrøn m/3 unger, Poul Andersen



Tropefugle  Opdræt

Vandrepokal+ Ærespræmie Kt.nr.  98   

1,1 Glansskadefinke m/6 unger, Christian Madsen


Ærespræmie    Kt.nr. 101       

Blågrøn Papegøjeamadine 8 unger, Christian Madsen


Ærespræmie    Kt.nr. 104  1,1 Ceresastrild m/5 unger, Ulrik Laursen


1. Præmie        Kt.nr.  99   

1,0 Blåhovedet Papegøjeamadine m/3 unger, Svend Åge Nielsen


Tropefugle Kondition

Ærespræmie    Kt.nr. 108  1,1 Dybowskis Dråbeastrild, Ulrik Laursen

1. Præmie       Kt.nr. 106   1,1 Muskatfinke, Ulrik Laursen



Lorier & Flagermuspapegøjer   Kondition

Ærespræmie    Kt.nr. 111  1,1 Kapucinerlori, Eigil Gyldenkærne



Parakitter/Papegøjer Australske  Kondition

Ærespræmie    Kt.nr. 119  1,1 Gul Rosella Broget, Henry Lindstrøm

Ærespræmie    Kt.nr. 122  1,1 Ringparakit (Port Lincoln), Hanne Andersen

1. Præmie        Kt.nr. 123  1,1 Sortkappet Sangparakit(Hooded),Jørn Møller


Parakitter/Papegøjer Australske  Opdræt

Vandrepokal + Ærespræmie Kt.nr. 126 

1,1 Kongeparakit australsk m/ 2 unger  Henry Lindstrøm


Ærespræmie    Kt.nr. 124  1,1 Pennant Blå  m/6 unger, Henning Jakobsen



Græsparakitter Opdræt

Vandrepokal + Ærespræmie Kt.nr. 132 

1,1 Rødskuldret m/4 unger, Poul Andersen


Ærespræmie    Kt.nr. 134  1,1 Bourkes m/3 unger, Villi Andersen


Græsparakitter Kondition

Ærespræmie    Kt.nr. 136  1,1 Blåvinget, Poul Andersen



Udstillingens Bedste Juniornummer

Kt.nr.  34   Gloster Corona, Anne Eybye


Udstillingens Bedste Domistiserede nummer

Kt.nr.  37   Yorkshire, Preben Salomonsen


Udstillingens Bedste Nummer

Ktnr.   87   1,1 Sandia Klippeconure  m/4 unger, Orla Krogsgård


Udstillingens Bedste Publikumsnummer

Kt.nr. 126  1,1 Kongeparakit australsk m/ 2 unger, Henry Lindstrøm


Vinder af gavekort på kr. 1000 til Roslev Byggecenter

Per Bøgelund Nielsen, Ikast


Vinder af gavekort til Bilsyn

Mikael Christophersen, Ikast


Vinder af Tællekonkurrence Gavekort til Føtex

Lonny Florman, Ejstrupholm


Vinder af Tegnekonkurrence Gavekort til Fætter BR

Zenia Strømgaard, Ikast


Vinder af fugle:

1,2 Diamantduer, Hanne Andersen, Hampen

1,1 Zebrafinker, Villi Andersen, Hammerum

1,1 Undulater, Alex Jensby, Ikast

1,1 Kanarier, Charlotte Christiansen, Ikast