Præmieliste 2015

Støt vore annoncører - de støtter os

Næste aktivitet



Julemøde / Juleafslutning

Fredag d. 6 december

på Norgesgade 17.


Se mere i næste blad.



Præmieliste

Udstillingen 2015


Kanarier  Opdræt

Vandrepokal + Ærespræmie   Kt.nr. 6   Fife Fancy   Kalle Laursen

Ærespræmie     Kt.nr.    3   Fife Fancy   Kalle Laursen

Ærespræmie     Kt.nr.  16   Yorkshire    Preben Salomonsen

1. Præmie        Kt.nr.    7   Fife Fancy   Kalle Laursen


Zebra - Mågefinker Opdræt

Vandrepokal + Ærespræmie  Kt.nr. 20   Sortbrun mågefinke   Susanne Nielsen

Ærespræmie     Kt.nr.   34   Perlebrun mågefinke   Svend Åge Nielsen

Ærespræmie     Kt.nr.   30   Moccabrun mågefinke  Susanne Nielsen

Ærespræmie     Kt.nr.   36   Brun zebrafinke   Ulrik Laursen

1. Præmie        Kt.nr.   23   Sortbrun mågefinke   Susanne Nielsen

1. Præmie        Kt.nr.   25   Sortbrun mågefinke   Svend Åge Nielsen


Zebra - Mågefinker Kondition

Ærespræmie     Kt.nr.  42   Hvidbrystet zebrafinke grå   Svend Åge Nielsen


Undulater Opdræt

Vandrepokal + Ærespræmie  Kt.nr.  47   Grøngul   Orla Kold

Ærespræmie     Kt.nr   48   Grøn   Orla Kold


Parakitter/Papegøjer - Øvrige Opdræt

Vandrepokal + Ærespræmie  Kt.nr.   57   1,1 Kinaparakit  m/2 unger   Henry Lindstrøm

Ærespræmie     Kt.nr.  53   1,1 Aymaraparakit m/5ungerPreben Salomonsen

1. Præmie        Kt.nr.  56   1,1 Alexanderparakit m/3 ungerAnna Marie Lindstrøm


Parakitter/Papegøjer - Øvrige Kondition

Ærespræmie     Kt.nr.   58   5,5 Patagonsk Parakit   Henry Lindstrøm

1. præmie        Kt.nr.   60   1,1 Solparakit   Henry Lindstrøm


Lorier & Flagermuspapegøjer - Opdræt

Vandrepokal + Ærespræmie  Kt.nr.  63   Stribet Lori 2 unger   Ejgil Gyldenkærne


Lorier & Flagermuspapegøjer   Kondition

Ærespræmie    Kt.nr. 66   1,1 Grønnakket Lori   Eigil Gyldenkærne


Duer og Vagtler   Opdræt

Vandrepokal + Ærespræmie  Kt.nr.  67  Californisk Topvagtel 5 unger  Ejgil Gyldenkærne

Ærespræmie     Kt.nr.  69   Harlekinvagtel 3 unger   Eigil Gyldenkærne


Dværg- og Spurvepapegøjer Opdræt

Vandrepokal + Ærespræmie Kt.nr.  71   1,1 Rosenhovedet m/1 unge   Henry Lindstrøm


Dværg- og Spurvepapegøjer  Kondition

Ærespræmie     Kt.nr.  76   Gråhovedet dværgpapegøje   Poul Andersen

1. Præmie        Kt.nr.  78   Sorthovedet dværgpapegøje  Poul Andersen


Tropefugle Opdræt

Vandrepokal + Ærespræmie Kt.nr.  82   Maskebæltefinke  5 unger   Christian Madsen

Ærespræmie    Kt.nr.  81    1,1 Gouldsamadine m/3 unger   Ulrik Laursen

Ærespræmie    Kt.nr.  87    Ceresastrild  8 unger   Svend Åge Nielsen

1. Præmie       Kt.nr.  83    1,1 Rødkindet Sommerfuglefinke m/3 unger  Ulrik Laursen

1. Præmie       Kt.nr.  90    Rødhovedet Papegøjeamadine   6 unger   Christian Madsen


Tropefugle Kondition

Ærespræmie    Kt.nr.  95   1,1 Dybowskis Dråbeastrild   Ulrik Laursen



Parakitter/Papegøjer - Australske Opdræt

Vandrepokal + Ærespræmie Kt.nr. 102  1,1 Bjergparakit m/ 3 unger   Villi Andersen

Ærespræmie    Kt.nr. 103  1,1 Kongeparakit  m/3 unger   Hanne Andersen

Ærespræmie    Kt.nr. 104  1,1 Barraband Parakit m/4 unger   Jørn Møller

Ærespræmie    Kt.nr. 100  0,1 Pennant Blå  m/3 unger   Henry Lindstrøm

1. Præmie       Kt.nr.  97   Adelaide Rosella  3 unger   Hanne Andersen

1. Præmie       Kt.nr.  98   Pennant Blå  8 unger   Orla Krogsgård

1. Præmie       Kt.nr. 108  Springparakit  7 unger   Jørgen Christensen

1. Præmie       Kt.nr. 110  1,1 Gedeparakit m/5 unger   Jørgen Christensen


Parakitter/Papegøjer - Australske Kondition

Ærespræmie   Kt.nr. 114  1,1 Princesseparakit Blå   Jørn Møller


Græsparakitter Opdræt

Vandrepokal + Ærespræmie Kt.nr. 118   1,1 Rødskuldret m/1 unge   Poul Andersen

1. Præmie        Kt.nr. 117  1,1 Bourkes m/6 unger   Villi Andersen


Græsparakitter Kondition

Ærespræmie    Kt.nr. 121   1,1 Rødskuldret   Poul Andersen




Udstillingens Bedste Domistiserede nummer

Kt.nr.  20  Sortbrun mågefinke   Susanne Nielsen


Udstillingens Bedste Nummer - Dommernes valg

Ktnr.   57   1,1 Kinaparakit  m/2 unger   Henry Lindstrøm


Udstillingens Bedste nummer - Publikums valg

Kt.nr. 57  1,1 Kinaparakit m/ 2 unger  Henry Lindstrøm



Vinder af gavekort på kr. 1000 til Roslev Byggecenter

Laurids Olesen, Bording


Vinder af gavekort til Bilsyn

Mikael Sørensen, Kølkær


Vinder af Tællekonkurrence Gavekort til Fætter BR

Esben Sprogø, Them