Præmieliste 2017

Støt vore annoncører - de støtter os

Næste aktivitet



Julemøde / Juleafslutning

Fredag d. 6 december

på Norgesgade 17.


Se mere i næste blad.



Præmieliste 2017


Kanarier  Opdræt

Vandrepokal

+ Ærespræmie  Kt.nr.      6   Gloster CoronaSvend Åge Nielsen

Ærespræmie     Kt.nr.    11   Gloster ConsortSvend Åge Nielsen

Ærespræmie     Kt.nr       5   Gloster CoronaSvend Åge Nielsen

1. Præmie         Kt.nr.      2   Gloster CoronaSusanne Nielsen

1. Præmie         Kt.nr.    10   Gloster ConsortSvend Åge Nielsen


Zebra - Mågefinker Opdræt

Vandrepokal

+ Ærespræmie  Kt.nr.   25   SortbrunSusanne  Nielsen

Ærespræmie     Kt.nr.   22   SortbrunSusanne  Nielsen

1. Præmie         Kt.nr.   27   SortbrunSvend Åge Nielsen

Zebra - Mågefinker Kondition

Ærespræmie     Kt.nr.   32   SortbrunOrla Kold


Parakitter/Papegøjer   Øvrige  Opdræt

Vandrepokal

+ Ærespræmie  Ktnr.   50   1,0   Kinaparakit m/2 ungerHenry Lindstrøm

Ærespræmie     Kt.nr.  51   1,1   Aymaraparakit  m/8 ungerPreben Salomonsen

1. Præmie         Kt.nr.  48   1,1   Alexanderparakit Grøn/Blå m/4 unger   Henry Lindstrøm

Parakitter/Papegøjer   Øvrige  Kondition

Ærespræmie     Kt.nr.  42   1,1    Stor AlexanderparakitHenry Lindstrøm


Lorier & Flagermuspapegøjer   Opdræt

Vandrepokal

+ Ærespræmie  Kt.nr.  55          Stribet Lori  2unger  Ejgil Gyldenkærne


Duer og Vagtler   Opdræt

Vandrepokal

+ Ærespræmie  Kt.nr.  56   Californisk Topvagtel  3 ungerEjgil Gyldenkærne


Tropefugle  Opdræt

Vandrepokal

+ Ærespræmie Kt.nr.  61   Blåhovedet Papegøjeamadine  5 unger    Susanne Nielsen

Ærespræmie    Kt.nr.  62   Helenaastrild  3 unger    Svend Åge Nielsen

Ærespræmie    Kt.nr.  59   Blågrøn Papegøjeamadine  8 unger          Svend Åge Nielsen

1. Præmie        Kt.nr.  63   Ceresastrild    Susanne Nielsen


Dværg- og Spurvepapegøjer  Opdræt

Vandrepokal

+ Ærespræmie Kt.nr.  67   1,1 Rødhovedet  Dværgpapegøje m/3 unger   Poul Andersen

Ærespræmie    Kt.nr.  70   1,1 Blårygget Spurvepapegøje m/ 3 unger      Poul Andersen

1. Præmie        Kt.nr.  71   1,1 Spurvepapegøje m/ 7 unger           Poul Andersen


Parakitter/Papegøjer Australske  Opdræt

Vandrepokal

+ Ærespræmie Kt.nr.  76  1,1 Pennants Parakit m/1 unge      Jørn Møller

Ærespræmie    Kt.nr.  74  1,1 Barrabandparakit m/ 4 unger Hanne Andersen


Parakitter/Papegøjer Australske  Kondition

Ærespræmie    Kt.nr.  79  1,1 Pennants Parakit    Villi Andersen


Udstillingens Bedste Domistiserede nummer

Kt.nr.  25  Sortbrun MågefinkeSusanne Nielsen


Udstillingens Bedste Nummer

Kt.nr.   50  1,0  Kinaparakit  m/ 2 ungerHenry Lindstrøm


Årets Fugl

Kt.nr.  59   Blågrøn Papegøjeamadine  8 ungerSvend Åge Nielsen


Udstillingens Bedste Publikumsnummer

Kt. nr. 41  1,1 Ædelpapegøje        Henry Lindstrøm


Vinder af gavekort på kr. 1000 til Roslev Byggecenter

Kurt Engstrøm, Ravensbjergvej 48, Gjellerup, 7400 Herning

Vinder af gavekort til Bilsyn

Henning Jakobsen, Akacieparken 7, 7430 Ikast

Vinder af tællekonkurrence

Ejvind Nielsen, Bøgildparken 33, 7430 Ikast