Præmieliste 2018

Støt vore annoncører - de støtter os

Næste aktivitet



Julemøde / Juleafslutning

Fredag d. 6 december

på Norgesgade 17.


Se mere i næste blad.


Præmieliste 2018


Kanarier  Opdræt

Vandrepokal     Kt.nr.     2   Schotch Fancy  Ronald Hvam

Ærespræmie     Kt.nr.    20  Gloster Corona  Ronald Hvam

Ærespræmie     Kt.nr     10  Gloster Consort  Ronald Hvam

1. Præmie         Kt.nr.    19   Gloster Corona  Ronald Hvam

1. Præmie         Kt.nr.    12   Gloster Consort  Ronald Hvam


Dværg- og Spurvepapegøjer  Opdræt

Vandrepokal    Kt.nr.   33   1,1 Taranta Dværgpapegøje  m/4 unger   Poul Andersen 


Tropefugle  Opdræt

Vandrepokal    Kt.nr.  40   0,1 Malet Astrild m/ 6 unger       Jan Tolstrup

Ærespræmie    Kt.nr.  42   Senegal Amarant  3 unger          Jan Tolstrup

1. Præmie        Kt.nr.  37   1,1 Tigerfinke  m/ 7 unger          Jan Tolstrup

1. Præmie        Kt.nr.  44   1,1 Ceresastrild  m/ 9 unger       Svend Åge Nielsen


Parakitter/Papegøjer   Øvrige  Opdræt

Vandrepokal    Kt.nr.   48   1,1   Stor Alexanderparakit  m/ 2 unger  Henry Lindstrøm

Ærespræmie    Kt.nr.  46   1,1   Aymaraparakit  m/5 unger    Preben Salomonsen


Græsparakitter  Opdræt

Ærespræmie   Kt.nr.   51   Rødskuldret Græsparakit  8 unger     Svend Åge Nielsen


Lorier & Flagermuspapegøjer   Opdræt

Vandrepokal   Kt.nr.   51     Stribet Lori  2 unger      Ejgil Gyldenkærne


Lorier & Flagermuspapegøjer   Kondition

1. præmie    Kt.nr.  55     1,1 Stribet Lori             Ejgil Gyldenkærne


Parakitter/Papegøjer Australske  Opdræt

Vandrepokal    Kt.nr.  63   1,1 Rødisset Parakit  m/4 unger       Henning Jakobsen

Ærespræmie    Kt.nr.   62  1,1 Rødvingeparakit  m/ 1 unge   Hanne Andersen

1. Præmie        Kt.nr.   64  1,1 Australsk Kongeparakit m/ 2 unger   Hanne Andersen


Parakitter/Papegøjer Australske  Kondition

Ærespræmie    Kt.nr.  58  1,3  Port Lincoln Ringparakit    Henry Lindstrøm


Udstillingens Bedste Domistiserede nummer

Kt.nr.   2  Scotch Fancy KanarieRonald Hvam


Udstillingens Bedste Nummer

Kt.nr.   63  1,1  Rødisset  Parakit  m/ 4 unger Henning Jakobsen


Årets Fugl

Kt.nr.  51   Rødskuldret Græsparakit  8 unger Svend Åge Nielsen


Udstillingens Bedste Publikumsnummer

Kt. nr. 49  1,1 Ædelpapegøje        Henry Lindstrøm


Vinder af gavekort på kr. 1000 til Roslev Byggecenter

Hardy Nielsen, Vestre Alle 37, Ikast


Vinder af gavekort til Bilsyn

Niels Kristian Højriis, Per Kirkebys Vej 30, Ikast