Præmieliste 2012

Støt vore annoncører - de støtter os

Næste aktivitet



17 august 2019

Udflugt





Nærmere info i medlemsblad.


Udstillingsresultater 2012



Kanariefugle

Opdrætsklassen

 

Vandrepokal

Nr. 02

Fife Fancy

Kalle Laursen

 

Ærespræmie

Nr. 47

Gloster Fancy

Christian Eybye

 

Ærespræmie

Nr. 37

Gloster Fancy

Jesper Eybye

 

Ærespræmie

Nr. 39

Gloster Corona

Christian Eybye

 

1. Præmie

Nr. 10

Fife Fancy

Kalle Laursen

 

1. Præmie

Nr. 24

Yorkshire

Preben Salomonsen

 

Konditionsklassen:


1. Præmie

Nr. 25

Yorkshire

Preben Salomonsen


Ærespræmie

Nr. 51

Norwich

Christian Eybye

 

Ærespræmie

Nr. 53

Lipocrom

Orla Krogsgård

 

1. Præmie

Nr. 61

Gloster Corona

Jesper Eybye

 


Zebrafinker, Mågefinker & Risfugle

Opdrætsklassen:


Vandrepokal

Nr. 77

Grå Sortkindet Zebrafinke

Knud Erik Jensen

 

Ærespræmie

Nr. 81

Sortgrå Mågefinke

Knud Erik Jensen

 

1. Præmie

Nr. 66

Hvid med tegning Zebrafinke

Knud Erik Jensen


Konditionklassen:


Ærespræmie

Nr. 86

Risfugl Grå

Knud Erik Jensen

 

1. Præmie

Nr. 85

Risfugl Grå

Knud Erik Jensen



Undulater

Opdrætsklassen:


Vandrepokal

Nr. 89

Opaline Gul

Christian Eybye

 

Ærespræmie

Nr. 93

Grågrøn Spangel

Knud Erik Jensen

 

1. Præmie

Nr. 90

Opaline Gul

Christian Eybye

 

1. Præmie

Nr. 95

Grågrøn

Knud Erik Jensen

 

1. Præmie

Nr. 99

Grå Isabel

Knud Erik Jensen



Græsparakitter   

Opdrætsklassen:

 

Vandrepokal

Nr. 106

1,1 Bourkes m/ 5 unger

Villi Andersen

 

Ærespræmie

Nr. 103

1,1 Rødbrystet m/ 6 unger

Svend Åge Nielsen

 

Konditionsklassen:


Ærespræmie

Nr. 108

1,1 Rosa Bourkes

Jørn Møller

 


Duer & Vagtler

Opdrætsklassen:

 

Vandrepokal

Nr. 111

Harlekinvagtel – 2 unger

Eigil Gyldenkærne



Tropefugle

Opdrætsklassen:


Vandrepokal

Nr. 126

Helenaastrild – 7 unger

Svend Åge Nielsen

 

Ærespræmie

Nr. 114

Ceresastrild – 4 unger

Svend Åge Nielsen


Ærespræmie

Nr. 120

1,0 Ringastrild m/ 2 unger

Susanne Nielsen

 

1. Præmie

Nr. 121

Spidshalet Bronzefinke

– 6 unger

Christian Madsen

 

1. Præmie

Nr. 124

1,1 Perlehalsamadine

m/ 3 unger

Ulrik Laursen

 

Konditionsklassen:

 

Ærespræmie

Nr. 133

1,1 Sorth. Gouldsamadine

Ulrik Laursen

 

1. Præmie

Nr. 132

1,1 Femfarvet Nonne

Ulrik Laursen



Dværg- & Spurvepapegøjer

Opdrætsklassen:

 

Vandrepokal

Nr. 138

1,1 Sodbrunhovedet Dværgpapegøje

m/ 4 unger

Henry Lindstrøm

 

Ærespræmie

Nr. 142

3,3 Rosenhovedet Dværgpapegøje

m/ 13 unger

Knud Pedersen

 

1. Præmie

Nr. 140

1,1 Rosenhovedet Dværgpapegøje

m/ 5 unger

Bendt Svendsen

 


Parakitter & Papegøjer, Øvrige

Opdrætsklassen:

 

Vandrepokal

Nr. 145

1,1 Blå Alexander

m/ 2 unger

Anne Marie Lindstrøm

 

Ærespræmie

Nr. 144

1,1 Blå Alexander

m/ 2 unger

Henry Lindstrøm

 

Konditionsklassen:

 

Ærespræmie

Nr. 150

1,1 Patagonsk Parakit

Henning B. Larsen

 

1. Præmie

Nr. 149

1,1 Kinaparakit

Henry Lindstrøm

 


Lori & Flagermuspapegøjer

Konditionsklassen:

 

Ærespræmie

Nr. 151

1,1 Kapuziner Lori

Eigil Gyldenkærne


 

Parakitter & Papegøjer, Australske

Opdrætsklassen:

 

Vandrepokal

Nr. 170

1,1 Blå Sangparakit

m/ 8 unger

Orla Krogsgård

 

Ærespræmie

Nr. 165

1,1 Kongeparakit

m/ 1 unge

Henry Lindstrøm

 

1. Præmie

Nr. 167

1,1 Blå Pennant

m/ 2 unger

Henning Jacobsen

 

Konditionsklassen:

 

Ærespræmie

Nr. 163

1,1 Rødvinget Parakit

Jørn Møller

 

Ærespræmie

Nr. 162

1,1 Baraband Parakit

Hanne Andersen

 

1. Præmie

Nr. 153

1,1 Engelsk Undulat

Orla Krogsgård

 

1. Præmie

Nr. 156

1,1 Pennant

Kurt Grønborg

 


Udstillingens bedste junior nummer


Vandrepokal

Nr. 37

Gloster Fancy Kanarie

Jesper Eybye

 


Udstillingens bedste domesticerede nummer


Vandrepokal

Nr. 89

Opaline Gul Undulat

Christian Eybye

 


Udstillingens bedste nummer

Vandrepokal

Nr. 126

Helenaastrild – 7 unger

Svend Åge Nielsen


 

Skuets publikums nummer

Vandrepokal

Nr. 157

1,1 Pennant

Eli Andreas Kristensen

 


Øvrige konkurrencer:


Vinder af gavekort 1000 kr. til Roslev Byggecenter

Bente Jensen, Lyngtoften, Ikast



Vinder af børnenes tegnekonkurrence

gavekort 250 kr. til Fætter BR

Britt, Holbergsvej, Ikast



Vinder af tællekonkurrencen

gavekort 250 kr. til McDonalds

Cilja Strømgaard, Sunds



Vinder af gavekort 225 kr. til Messecenter Herning

Henning & Lissi Nielsen, Holstebro


 

Vind et par fugle konkurrencen:


Vinder af 1,1 Risfugle - Ulrik Laursen, Aarhus


Vinder af 1,1 Zebrafinker - Aase Kjeldsen, Tim


Vinder af 1,1 Gouldsamadiner - Helle Madsen, Ikast


Vinder af 1,1 Rosenhovedet Dværgpapegøje - Frede Mossin