Præmieliste 2013

Støt vore annoncører - de støtter os

Næste aktivitet



17 august 2019

Udflugt





Nærmere info i medlemsblad.


Præmieliste, Udstillingen 2013



Zebra/mågefinker og Risfugle Opdræt


Vandrepokal + Ærespræmie

Kt.nr. 16

Grå Risfugl

Ulrik Laursen


Ærespræmie

Kt.nr. 20

Opal Risfugl

Knud Erik Jensen


1. Præmie

Kt.nr. 1

Zebrafinke Hvidbrystet Grå

Susanne Nielsen


1. Præmie

Kt.nr. 17

Grå Risfugl

Ulrik Laursen



Kanarier Opdræt


Vandrepokal + Ærespræmie

Kt.nr. 45

Fife Fancy

Kalle Laursen


Ærespræmie

Kt.nr. 42

Fife Fancy

Kalle Laursen


Ærespræmie

Kt.nr. 27

Gloster consort

Søren Eybye


Ærespræmie

Kt.nr. 28

Gloster corona

Jesper Eybye


1. Præmie

Kt.nr. 26

Gloster consort

Søren Eybye


1. Præmie

Kt.nr. 50

Fife Fancy

Kalle Laursen



Undulater Opdræt


Vandrepokal + Ærespræmie

Kt.nr. 57

Spangel Grå

Chr. Eybye


Ærespræmie

Kt.nr. 65

Lutino

Knud Erik Jensen


1. Præmie

Kt.nr. 63

Lysegrøn

Chr. Eybye


Undulater Kondition


Ærespræmie

Kt.nr. 71

Lysegrøn

Orla Krogsgård


1. Præmie

Kt.nr. 72

Grå

Stig Svensson



Lorier og Flagermuspapegøjer Kondition


Ærespræmie

Kt.nr. 73

1,1 Kapuzinerlori

Eigil Gyldenkærne



Parakitter og Papegøjer Øvrige Opdræt


Vandrepokal + Ærespræmie

Kt.nr.   82

1,1 Aymaraparakit m. 5 unger

Preben Salomonsen


Ærespræmie

Kt.nr.   81

1 unge af Rødisset Conure

Henning B. Larsen



Parakitter og Papegøjer Øvrige Kondition


Ærespræmie

Kt.nr. 79

1,1 Blå Alexanderparakit

Hanne Andersen


1. Præmie

Kt.nr. 76

1,1 Patagonisk Parakit

Henning B. Larsen



Duer og Vagtler Opdræt


Vandrepokal + Ærespræmie

Kt.nr. 86

7 unger af Californisk Topvagtel

Eigil Gyldenkærne


Ærespræmie

Kt.nr. 88

1,1 Kinesisk Dværgvagtel Sølv m. 7 unger

Villi Andersen



Tropefugle Opdræt


Vandrepokal + Ærespræmie

Kt.nr. 97

1,1 Rødkindet Sommerfuglefinke m. 3 unger

Ulrik Laursen


Ærespræmie

Kt.nr. 93

1,1 Sorthovedet Gouldsamadine m. 7 unger

Berit Sørensen


Ærespræmie

Kt.nr. 90

3 unger af Sorthovedet Grønfinke

Christian Madsen


1. Præmie

Kt.nr. 96

8 unger af Helenaastrild

Svend Åge Nielsen



Tropefugle Kondition


Ærespræmie

Kt.nr. 101

1,1 Perlehalsamadine

Ulrik Laursen


1. Præmie

Kt.nr. 105

1,1 Rødhovedet Papegøjeamadine

Svend Åge Nielsen



Dværg- og Spurvepapegøjer Opdræt


Vandrepokal + Ærespræmie

Kt.nr. 110

18 unger af Rødhovedet Dværgpapegøje

Henry Lindstrøm


Ærespræmie

Kt.nr. 111

17 unger af Rosenhovedet Dværgpapegøje

Henry Lindstrøm



Parakitter og Papegøjer Australske Opdræt


Vandrepokal + Ærespræmie

Kt.nr. 123

1,1 Kongeparakit m. 3 unger

Hanne Andersen


Ærespræmie

Kt.nr. 114

4 unger af Sangparakit Blå/Opaline

Orla Krogsgård


1. Præmie

Kt.nr. 121

1,1 Pennant m. 3 unger

Jørn Møller


1. Præmie

Kt.nr. 113

1,1 Sangparakit Cinnamon/Lutino/Opaline m. 4 unger

Knud Erik Jensen



Parakitter og Papegøjer Australske Kondition


Ærespræmie

Kt.nr. 127

1,1 Gedeparakit Gul

Eli A. Kristensen


1. Præmie

Kt.nr. 130

1,1 Grøn Rosella

Hanne Andersen


Græsparakitter Opdræt


Vandrepokal + Ærespræmie

Kt.nr. 134

1,1 Elegant m. 4 unger

Henning B. Larsen


Ærespræmie

Kt.nr. 131

1,1 Bourkes m. 5 unger

Villi Andersen



Udstillingens Bedste Juniornummer

Kt.nr.  28

Gloster corona Kanarie

Jesper Eybye


Udstillingens Bedste domisticerede nummer

Kt.nr. 45

Fife Fancy Kanarie

Kalle Laursen


Udstillingens Bedste nummer

Kt.nr.  97

1,1 Rødkindet Sommerfuglefinke m. 3 unger

Ulrik Laursen


Bedste udstillingsnummer valgt af publikum

Kt.nr. 97

1,1 Rødkindet Sommerfuglefinke m. 3 unger

Ulrik Laursen


Vinder af gavekort på kr. 1000 kr til Roslev Byggecenter

Peter Jeppesen, Ikast


Vinder af gavekort til bilsyn

Ejvind Hansen, Ikast


Vinder af tællekonkurrencen & gavekort til McDonalds på kr. 250.-

Zenia Strømgaard, Ikast


Vinder af tegnekonkurrencen & gavekort til Fætter Br på kr. 250.-

Mathilde G., Ikast



Vindere af fugle:

1,1 Rosenhovedet Dværgpapegøje

Lise, Blåbærtoften i Ikast


1,1 Sølvnæb

Ulrik Laursen, Aarhus


1,1 Regnbue undulater

Zenia Strømgaard, Ikast


1,1 Risfugle

Jørn Møller, Ikast


1,1 Gouldsamadiner

Maibritt Thomsen, Videbæk