Præmieliste 2021

Kanarier Opdræt

Vandrepokal     Kt.nr. 20 Gloster Corona       Ronald Hvam

Ærespræmie     Kt.nr. 9  Irish Fancy               Per Solgaard

Ærespræmie     Kt.nr. 6  Yorkshire                  Preben Salomonsen

Ærespræmie     Kt.nr. 3  Scotch Fancy           Ronald Hvam

  1. Præmie Kt.nr. 30   Gloster Consort         Ronald Hvam
  2. Præmie Kt.nr. 32   Gloster Consort         Ronald Hvam
  3. Præmie Kt.nr. 31   Gloster Corona          Ronald Hvam

 

Risfugle, Zebra-/Mågefinker Opdræt

Vandrepokal     Kt.nr. 41 Mågefinke Sortbrun  Per Solgaard

Ærespræmie      Kt.nr. 53 Zebrafinke Grå        Per Solgaard

  1. Præmie Kt.nr. 45 Mågefinke Sortbrun       Per Solgaard

 

Australske Undulater Opdræt

Vandrepokal     Kt.nr. 56   Gul Danskbroget     Jørn Møller

Australske Undulater Kondition

Ærespræmie     Kt.nr. 58   Grøn                       Jørn Møller

 

Tropefugle Opdræt

Vandrepokal    Kt.nr. 63  1,0 Korthalet Bæltefinke m/9 unger              Susanne Nielsen

Ærespræmie    Kt.nr. 61   1,1 Rødhovedet Sivastrild m/5 unger           Per Solgaard

 

Dværg- og Spurvepapegøjer Opdræt

Vandrepokal    Kt.nr. 64   1,1 Spurvepapegøje m/7 unger                 Poul Andersen 

 

 

Parakitter/Papegøjer   Øvrige  Opdræt

Vandrepokal    Kt.nr. 66   1,1   Aymara parakit  m/ 3 unger               Preben Salomonsen

 

Parakitter/Papegøjer   Øvrige Kondition

Ærespræmie     Kt.nr. 69   1,1  Stor Alexanderparakit                        Henry Lindstrøm

 

Parakitter/Papegøjer Australske Opdræt

Vandrepokal    Kt.nr. 74   1,1 Australsk Kongeparakit m/ 3 unger         Hanne Andersen

Ærespræmie    Kt.nr. 78  1,1 Nymfeparakit m/ 3 unger                        Jørn Møller

  1. Præmie Kt.nr. 75  1,1 Australsk Kongeparakit m/ 1 unge               Henning Jakobsen

 

Græsparakitter  Opdræt

Vandrepokal   Kt.nr. 80   1,1 Bourkes Parakit m/6 unger                      Jørn Møller

Ærespræmie   Kt.nr. 82     1,1 Elegant Græsparakit m/ 2 unger             Poul Andersen

 

Duer og Vagtler Opdræt

Vandrepokal    Kt.nr. 84   1,1   Rustdue m/ 7 unger                                Hanne Andersen

Ærespræmie    Kt.nr. 83   1,1   Diamantdue Hvidgumpet m/5 unger        Poul Andersen

 

Udstillingens Bedste Domesticerede nummer

Kt.nr. 20 Gloster Corona                                                                Ronald Hvam


Udstillingens Bedste Nummer

Kt.nr. 84   1,1 Rustdue m/ 7 unger                                                  Hanne Andersen


Årets Fugl

Kt.nr. 76   1,1   Pennant Parakit m/ 2 unger                                 Henning Jakobsen


Dommerens Opmuntringspræmie

Kt.nr. 71  1,1   Sangparakit m/ 8 unger                                        Poul Mikkelsen

Kt.nr. 85  1,1  Diamantdue Rød m/ 2 unger                                  Poul Andersen

 

 

 

Udstillingens Bedste Publikumsnummer

Kt.nr.   66  1,1 Aymara Parakit m/ 3 unger          Preben Salomonsen



Vinder af gavekort på kr. 1000 til Roslev Byggecenter

Jette Siggaard, Trehuse 4, 7441 Bording


Vinder af gavekort til Bilsyn

Inge Jespersen, Skolegade 28, 7430 Ikast


Vindere af gavekort til MCDonalds

Zenia Strømgaard,  Højris Alle 4,  7430  Ikast

Karl Svendsen,  Friisbækvej 2,  8766  Nr. Snede

Sofie Christensen,  Egon Fishersvej 23,  7430  Ikast

Mikas,     Fyrretoften 10,  7430  Ikast

Mikkel Lyng Hansen,  H. C. Lumbyes Vej 77,  7430 Ikast